Vuosi on 50 eKr. Gallia on kokonaan roomalaisten vallassa. No, ei kokonaan&hellip Yksi pieni kylä, jossa asuu lannistumattomia gallialaisia, pitää yhä pintansa valloittajia vastaan. Eikä elämä ole helppoa roomalaisille legioonalaisille, jotka vartioivat Totorumin, Aquariumin, Laudanumin ja Compendiumin linnoitettuja leirejä.
Pienessä armoricalaisessa kylässä vallitsee rauha, ja kyläläiset hoitavat jokapäiväisiä asioitaan. Sankarimme Asterix ja Obelix metsästävät villisikaa, seppä ja kalakauppias riitelevät, ja kylän päällikkö kulkee kylän aukiolla kilvensä päällä.
Hienon metsästyspäivän jälkeen Asterix ja Obelix löytävät palattuaan kylänsä liekeissä, roomalaisten ryöstämänä! He lähtevät pelastamaan kyläläisiään uskollisen Dogmatixin saattelemina. Heidän matkansa vie heidät Normandiaan, Kreikkaan, Helvetiaan, Egyptiin ja lopulta Roomaan pelastaakseen kyläläiset keisari Caesarin kynsistä&hellip
Kannen kieli: Englanti